Októberfeszt a Szentágothai Szakkollégiummal: Sörkóstoló a Pécsi Szalon Sörözőben
A Szentágothai Szakkollégium október 21-én Elmer Diána felvetésére egy régi hagyományát felelevenítve sörkóstolóra invitálta tagjait Mits Nóra szakkollégiumi társunk szervezésében, akinek ezúton is köszönetet mondunk munkájáért. A Széchenyi tér 16. szám alatt tavasszal újragondolt Pécsi Szalon Sörözőben a Pécsi Sörfőzde tulajdonosa és ügyvezető igazgatója, Szemerey Zoltán kalauzolt el bennünket a sörgyártás, -forgalmazás és -fogyasztás körüli szövevényes világba.
A 2017 őszén, a Beertok Bar-ban zajlott extenzív kóstolásunkat ezúttal egy intenzívebb követte. Akkor öt ország hét sörének ízvilágába vezettek be bennünket, ezúttal pedig kifejezetten a pécsi söröké volt a főszerep. Az előző kóstolónk időben ugyan távol esik a mostanitól, azonban a szakkollégium lelkes tagjai idő közben is szoros kapcsolatot ápoltak a sörfőző hagyománnyal a Pécsi Sörfőzde bejárásától kezdve egészen az önálló sörfőzés megkísérléséig. És persze a sörkultúra iránt érdeklődők száma is nőtt az évek alatt, a szerda esti eseményen végül huszonegyen gyűltünk össze.
A Pécsi Sörfőzde felívelésének titka legfőképpen talán abban áll, hogy immáron inkább közepesnek mondható méreteivel bátran koncentrálhat a paletta bővítésére. Az utóbbi években az évi kétszázezer hektolitert nem meghaladó termelése megengedte, hogy új prémiumkategóriás sörökkel jelenjen meg, termékeivel stabil három százalék körüli részesedést kitéve a piacon. Első világos Pécsi Sörünk kortyolgatása közben az alapoktól indulva vágtunk neki a sörfőzés megismerésének. Szó esett a sörgyártás legalapvetőbb feltételéről, a vízről, ami Pécsett ugyan rendelkezésre áll, de mint azt megtudtuk, az itt megtalálható jó minőségű, de kemény ivóvíz nem a legalkalmasabb a sörgyártáshoz, így azt először is fordított ozmózisos eljárással lágyítják.
Második italunk a Szalon Világos alsó erjesztésű, szűrt lager típusú sör volt, mivel a sörfőzde Magyarország legrégibb sörgyáraként nagy hangsúlyt fektet a hagyományaira, a Szalon pedig a legkorábbi hazai sör neve. A két szűrt világos sör után harapnivalók gazdag választékát szolgálták fel számunkra, hogy felkészülten evezhessünk izgalmasabb vizekre.
Mivel a felső erjesztésű sörök az utóbbi években reneszánszukat élik, nem maradhatott ki a sorból a szűretlen Pécsi Craft APA, ami karakteres keserűségével és frissítő citrusos, gyümölcsös aromáival sokunkat levett a lábáról. Kóstolása közben az alsó erjesztésű láger és a felső erjesztésű ale típusú sörök gyártásának történetéről, körülményeiről és a hidegkomlózásról gyűjtöttünk be hiánypótló ismereteket.
Ezt követően egy-egy Pécsi Prémium Búza elfogyasztása mellett a speciálisabb sörök iránti kereslet növekedéséről folyt a diskurzus. A kisebb kraft/kézműves gyártók úttörő tevékenységéről és kísérletező kedvéről muszáj itt szót ejteni. Persze később a kitaposott úton, a már megjelent piaci igényre reagálva nagyobb cégek is belekezdenek egyes sörkülönlegességek optimalizálásába, de méreteikből, profitorientáltságukból és presztízsükből adódóan ők kevésbé hajlamosak vakon kísérletezgetni. Elkanyarodhatunk innen a sörgyártás etikájának és a fogyasztói felelősségnek a témája felé, hiszen egy kisüzemi környezetben megálmodott sikeres kraft sörhöz hasonló ital előállítása és optimalizálása bizonyos esetekben a kis sör nyers tőkeerőből történő bedarálását jelenti. Másrészt gondolhatunk úgy a kézműves gyártókra, mint akik bátrak vízióikat a gyakorlatba ültetni, a piaci igény megteremtésével pedig akarva-akaratlanul a cégmonstrumokra is nyomást gyakorolnak újítás tekintetében. A Pécsi Sörfőzde e szempont tekintetében igazi középutas, újraálmodói prémium minőségre és újításra egyaránt törekszenek.
A Pécsi Prémium Barna kóstolása hasznos tanulsággal szolgált számunkra későbbi fogyasztói döntéseink tekintetében. A marginálisan népszerű sörökkel előfordulhat ugyanis, hogy nem fogynak el elég hamar és ezáltal túl sokáig vannak csapon. Ennek a jelenségnek a megfigyelése érdekében a sörfőzde barnasöréből egy csapolt és egy üveges változatot kóstoltunk párhuzamosan. A csapolt barna érezhetően vesztett kávés, kakaós aromájából az üvegeshez képest, a tanulság tehát, hogy ha csapról választunk, igyekezzünk inkább a népszerűbb söröket kérni. Elbeszélgettünk arról is, hogy a dobozos söröket érinti legkevésbé a fény általi minőségromlás, így boltban a legjobb ezt figyelembe venni.
A csomagolás kapcsán előtérbe került a fenntarthatóság témaköre is, pár éven belül számíthatunk a német rendszerhez hasonló betétdíjakra a dobozok tekintetében, mely betétdíjak elég magasak ahhoz, hogy a fogyasztónak ténylegesen megérje visszaváltani csomagolásait. Felmerült a sörgyártás során előálló melléktermékek sorsa is. A sörtörköly rendkívül értékes vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, étrendkiegészítők formájában történő forgalomba hozatalának kérdése szintén napirenden van a Pécsi Sörfőzdében.
A sörfőzde egyébként is nyit a 21. századi igények felé, forgalomban van több BIO alapanyagokból készült sörük és egyik fő exporttermékük az általunk következőnek kóstolt alsó erjesztésű, kellemesen malátás, bécsi ászok sör, a Pécsi Prémium Lager gluténmentes változata. Másik különlegesség a Pécsi Craft Meggy Ale, ami egy 4%-os üde, meggyes karakterű, felső erjesztésű sör, melynek gyártása során a meggy is alapanyag, így az harmonikusan egybeolvad az Ale sör ízével. Ez nem tévesztendő össze a Pécsi Radler Premium Meggyel, lévén valódi meggyes sör és nem Radler. Végül levezetésnek persze egy Radler jellegű sört is kóstoltunk, ami a hűsítő Pécsi Radler Prémium Bodza volt.
Az este lezárásaképpen a szervezők mindenkinek felajánlottak egy pohárral abból a sörből, ami a legjobban ízlett neki. Ez remek vitaindító volt, az asztaltársaságok között rögtön heves beszélgetéseket indukált az este folyamán elfogyasztott sörökről. Jómagam végül a negyedik sör, a búza mellett döntöttem, de a Pécsi Craft APA és a Meggy Ale jócskán megnehezítették a döntést.
Az este során kis kitérőt tettünk a sörlicenszek világába is, hiszen a Pécsi Sör egyik legnagyobb erénye más sörökkel szemben éppen az, hogy a miénk Pécsieké, miközben még a legismertebb márkákkal is előfordul, hogy máshol, például Magyarországon előállított sörei az eredeti recept védelme vagy a takarékosság érdekében veszítenek minőségükből. Sok esetben még az alkoholtartalom is alacsonyabb, pont azok az alkoholok és észterek hiányoznak, amelyek az eredeti termékben még jelen voltak és annak ízét jelentősen meghatározták. Így hát a piac működésének és a sörlicenszek természetének ismeretében is minden sörkedvelőnek szívből ajánljuk, hogy szélesítse sörperspektíváit a helyi Pécsi Sörök fogyasztásával! Akár azáltal, hogy ellátogat a Pécsi Szalon Sörözőbe, vagy alkalomadtán a boltok polcainak ingergazdag kavalkádjában állva a Pécsi Söröknek esélyt adva.
Szeteli Anna