SAJTÓKÖZLEMÉNY
BEFEJEZŐDÖTT A TELJES TERMÉKPÁLYÁS INNOVÁCIÓK A KIVÁLÓ MAGYAR
BIOLÓGIAI ALAPOKTÓL A VERSENYKÉPES, NAGY HOZZÁADOTT ÉRTÉKŰ ÖKOLÓGIAI ÉLELMISZEREK ÉS TAKARMÁNYOK KIFEJLESZTÉSÉIG CÍMŰ KUTATÁS-FEJLESZTÉSI PROJEKT
2022 | 12 | 31
A HUNBIO konzorcium 1,186 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a GINOP keretén belül a GINOP-2.2.1-18 „K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések” tárgyú pályázati kiíráson a Széchenyi 2020 program keretében. A több, mint 1,721 milliárd forint összköltségvetésű projektből megvalósult a bio söripari melléktermékek értéknövelő felhasználásához szükséges technológiák kialakítása, továbbá egy kutatóintézet és az ökológiai gazdálkodás terén nagy tapasztalattal rendelkező partnerek segítségével meghatározásra kerültek azon biotermelésre kiválasztott vetőmag genotípusok, melyek a sörkészítésre legalkalmasabb malátát eredményezhetik az ökológiai gazdálkodás feltételeinek figyelembe vételével.
Projektünkben a partneri integráción alapuló, teljes termékpályás öko-termékek fejlesztését tűztük ki célul a laboratóriumtól az asztalig. Induló pillér az ökológiai termesztés, takarmányozás és élelmiszer-feldolgozás speciális elvárásainak megfelelő, minőségi biológiai alapok komplex KFI munkája volt. Ez kiterjedt az alkalmas növényfajok és fajták hozamának, alkalmazkodóképességének, abiotikus és biotikus stressz-rezisztenciájának, a kijelölt beltartalmi- és technológiai paraméterek vizsgálatára laboratóriumi, nemesítői tenyészkerti és üzemi viszonyok közt egyaránt. Az innovációs folyamatot a fajta és vetőmag termékek nyitották és az ipari feldolgozási technológiák és receptúra fejlesztések zárták, egészen a sikeresnek ígérkezők piacra juttatásáig. További célkitűzés volt a bio malátázási és sörfőzési technológiák optimalizálása mellett, hogy a melléktermékek, így a sörtörköly és sörélesztő hasznosítására alapozva értékes termékek jöjjenek létre. Innovatív, saját fejlesztésű, speciális étkezési és takarmányozási igényeket kiszolgálni képes vetőmagvak, takarmány- és élelmiszer komponensek és végtermékek kerültek projekten belüli tesztelésre, melyek közül nem egy fog helytállni a hazai és külföldi piacokon. Mindezen túl a Projekt keretében az eddig alacsony hozzáadott értékkel hasznosított melléktermékekből az öko-intenzív növénytermesztésben felhasználható készítmények előállítási technológiái is kifejlesztésre kerültek. Hazánkban már a projekt benyújtása idején kiemelt kormányzati cél volt az ökológiai termelés és feldolgozás hatékonyságának, egyszersmind mennyiségi lemaradásának fejlesztése. A legutóbbi időszak történései (EU-direktívák az öko-területek 2030-ig történő megnövelésére, a műtrágya és egyéb kémiai inputanyagok árának elszabadulása) még inkább aláhúzzák eredményeinket, melyek jelentős mértékben járulnak hozzá a felzárkózáshoz, az innovációs kultúra megerősítéséhez és az eredmények gyors átültetéséhez a gyakorlatba.
További információ kérhető:
Dr. Szemerey Zoltán
szemerey.zoltan@gmail.com