Hunbio konzorcium: teljes termékpályás innovációk a kiváló magyarbiológiai alapoktól a versenyképes, nagy hozzáadott értékű ökológiai élelmiszerek és Takarmányok kifejlesztéséig
Projekt azonosítószáma: GINOP-2.2.1-18-2018-00005
Támogatás összege: 1 186 876 391 Ft
Támogatás intenzitása: 68,96 %
Konzorcium vezető: Pécsi Sörfőzde Zrt.
Konzorcium tag: Hubai és Társai Kft.
Konzorcium tag: Szarvasi Agrár Zrt.
Konzorcium tag: Gabonakutató Nonprofit Kft.
A HUNBIO konzorcium 1,186 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a GINOP keretén belül a „K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések” tárgyú pályázati kiíráson a Széchenyi 2020 program keretében. A több mint 1,721 milliárd forint összköltségvetésű projektből megvalósul a bio söripari melléktermékek értéknövelő felhasználása a szükséges technológia kialakításával, továbbá egy kutatóintézet és az ökológiai gazdálkodás terén nagy tapasztalattal rendelkező partnerek segítségével meghatározásra kerülnek azon biotermelésre kiválasztott vetőmag genotípusok, melyek a sörkészítésre legalkalmasabb malátát képezhetik az ökológiai gazdálkodás feltételeinek figyelembe vételével.
A „Teljes termékpályás innovációk a kiváló magyar biológiai alapoktól a versenyképes, nagy hozzáadott értékű ökológiai élelmiszerek és takarmányok kifejlesztéséig a HUN-BIO konzorcium keretében” megnevezésű, GINOP-2.2.1-18-2018-00005 azonosító számú projektben a négytagú konzorcium a Pécsi Sörfőzde Zrt. vezetésével egy olyan átfogó, kis ökológiai lábnyomú projekten dolgozik, melynek célja a bio sörfőzési technológiák optimalizálása mellett, a bio söripari melléktermékek – úgy, mint a sörtörköly és sörélesztő – legnagyobb mértékű hasznosítását lehetővé tevő megoldások kifejlesztése.
A szakértő kutató partner a Szegedi Gabonakutató több mint húsz genotípusból biotermelésre szelektált vetőmagot biztosít az ökológiai gazdálkodás területén több, mint 10 éves tapasztalattal rendelkező két konzorciumi partner – Szarvas Agrár Zrt, Hubai és Társai Kft., Karcag – részére félüzemi és nagyüzemi kísérleteik beállításához. Ezen legkiválóbb alapanyagok közül kerülhet több maláta genotípusa is a Pécsi Sörfőzde által beállítandó kísérleti főzésekhez, ahol meghatározásra kerül többek között az öko őszi sörárpa sörfőzési technológia fejlesztése, valamint az analitikai mérésekre alapozott folyamatos technológiai optimalizálása.
A 2019. január 1-én elkezdődött, hároméves futamidejű K+F munka kiterjed az alkalmas növényfajok és fajták hozamának, alkalmazkodóképességének, abiotikus és biotikus stressz-rezisztenciájának, a kijelölt beltartalmi- és technológiai paraméterek vizsgálatára. Kidolgozásra kerülnek az optimális termesztési, feldolgozási kísérletek és megoldások az ökológiai alapelvekre támaszkodva. Az innovációs folyamatot az ipari feldolgozási technológia és receptúra fejlesztés zárja, egészen a sikeresnek ígérkező termékek piacra juttatásáig.
További információ kérhető:
Dr. Szemerey Zoltán
szemerey.zoltan@gmail.com