SAJTÓKÖZLEMÉNY
Megvalósult a RADLEneRgo – Energetikai Fejlesztés a Pécsi Sörfőzdében című projekt
A Pécsi Sörfőzde Zrt. 54 175 000 Ft összegű 55% intenzitású támogatást nyert el GINOP-4.1.4-19-2019-00007 számú Megújuló energia használatát, energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása tárgyú pályázatán a Széchenyi 2020 program keretében.
A projekt célja a Pécsi Sörfőzde 7624 Pécs Alkotmány u. 94. szám alatti telephelyén lévő épületek tetőfelületein történő visszatáplálásvédelemmel ellátott kisfeszültségű fotovoltikus erőmű rendszer telepítése, hálózathoz csatlakoztatása, engedélyeztetése és beüzemelése.
A kialakításra került fotovoltikus erőmű csúcsteljesítménye 358 kVA. Összesen 780 darab 500Wp teljesítményű RISEN napelem panel került telepítésre a Sörfőzde lapostető felületein. A solarpanelek a tetőfelületek vízzáró szigetelésének megóvása érdekében súlyozással kerültek rögzítésre, követve a paneltartó gyártó előírásait és figyelembe véve a Sörfőzde tetőfelületeinek sajátosságait. A napelemek tájolása 80% kelet-nyugat irányultságú és 20% déli irányultságú, 10 fokban döntve a vízszintes síkhoz képest. A panelok hét inverterkörzetre vannak osztva, az inverterek 36 kW, 50 kW és 100 kW teljesítményűek. A szigetüzem elleni védelem miatt az inverterek csak abban az esetben adják át a hálózat fele a napelempanelek által megtermelt energiát, ha az inverterek AC oldalán élő hálózati feszültség található. A rendszer visszatáplálás ellen védett, tehát az inverterek termelése és a Sörfőzde villamos fogyasztását a vezérlő készülék folyamatosan monitorozza. Abban az esetben amennyiben a napelem erőmű termelése meghaladná a Sörfőzde fogyasztását (a beállított biztonsági küszöbértéket), ergo visszatáplálás történne az áramszolgáltatói hálózatra, a vezérlő egység visszaszabályozza az inverterek energia termelését.
A naperőmű a gazdasági megfontolásokon felül illeszkedik az aktuális és egyre sürgetőbb karbonsemleges gyártás folyamatok irányvonalába. Pécs város mikroklímája kiváló napelemrendszerek gazdaságos üzemeltetésére, a magyarországi átlagos 2000 óra napsütéses időszak/év esetünkben az elmúlt évek mérései alapján meghaladták a 2.200 óra/év átlagot. A napsugárzás erőssége a június hónapban történt ellenőrző mérések alapján 800-850 W/m2 volt, ami szintén országos átlagot messze meghaladó, jó értéknek számít. A panelek és berendezések a lapostetőkön nem látható módon kerültek elhelyezésre, az épületek összképét nem rontja, semmilyen tükröződő fényhatással, illetve bárminemű hanghatással nem zavarják a Sörfőzde környezetében élőket. A beruházás során keletkezett hulladékok, főként karton csomagolóanyagok, a rendelkező hulladékgyűjtési szabályoknak megfelelően át lettek adva a regionális hulladék gyűjtő cégnek. A kivitelezési munkák során a szerelési munkák és szerelési anyagok minősége folyamatosan figyelemmel voltak kísérve, hogy növeljük a rendszer várható beavatkozás nélküli élettartalmát, illetve minimalizáljuk a nem tervezett energiatermelés kieséseket.
A kialakított rendszer a piacon jelenleg elérhető legmagasabb szintet képviseli. Mind a solar panelok teljesítményében, mind az inverterek és szabályozó-kommunikációs készülékek minőségében csúcstechnológiai eszközök. A panelok átgondolt, gondosan tervezett elrendezése a rendelkezésre álló szűkös hely ellenére lehetővé teszi a napsugárzás lehető leghatékonyabb kihasználását. A vezérlőrendszer folyamatosan elemzi az aktuális fogyasztási adatokat és maximalizálja a hálózati energia zöld energiával történő helyettesítését. A projekt jelentős energiamegtakarítást és környezet terhelés csökkenést eredményez most és várhatóan az elkövetkező évtizedekben.
A projekt tényleges befejezési dátuma 2021. június 15.
További információ kérhető:
Dr. Szemerey Zoltán